Home Z regionu KOSTRY V KUNĚTICÍCH! MÍSTO STAVBY KANALIZACE NASTOUPILI ARCHEOLOGOVÉ

KOSTRY V KUNĚTICÍCH! MÍSTO STAVBY KANALIZACE NASTOUPILI ARCHEOLOGOVÉ

KOSTRY V KUNĚTICÍCH! MÍSTO STAVBY KANALIZACE NASTOUPILI ARCHEOLOGOVÉ
269
0

Před rokem se obyvatelé Kunětic dozvěděli, že jsou potřebné finance na stavbu kanalizace. Její realizace je v plném proudu, ale komplikace působí archeologické nálezy. U kostela totiž archeologové odkryli deset hrobů a cenné nálezy z dob středověku.

Pro obec jsou to nemilé zprávy. Archeologický průzkum už stál tři sta tisíc korun a zřejmě to nebyly poslední náklady. Radují se ale archeologové. Další nález v Kuněticích je pro ně velkým krokem kupředu. To nám i při rozhovoru potvrdila Adéla Matoušková z archeologického oddělení Východočeského muzea v Pardubicích.

Je to první nález, který se Vám podařilo v Kuněticích odkrýt?

Rozhodně se o první nález nejedná. Od začátku roku jsme prováděli v Kuněticích i další průzkumy, kde jsme objevili menší kulové jámy, sídlištní objekty lužické kultury a kousky keramiky z období vrcholného středověku, tedy ze 13. – 14. století.

Překvapil Vás nález u kostela v Kuněticích?

Už předem jsme věděli, že nálezy u kostela budou nejzajímavější. Předpokládali jsme, že tam bude pohřebiště. Díky tomuto nálezu zase můžeme poodhalit další etapu historie Kunětic, které jsou bohaté na nálezy z doby bronzové, římské i středověké.

Objevily se ale i negativní reakce. Kvůli archeologickému průzkumu se lidé bojí zdržení realizace stavby kanalizace.

Snažíme se, aby se práce na kanalizaci v Kuněticích zdržely jenom minimálně. Ne vždy je to však možné. Právě v tomto případě je rozsah hrobů tak velký, že je nedokážeme prozkoumat za týden. Každopádně děláme každý den od rána do večera tak, abychom co nejméně zdrželi realizaci stavby kanalizace.

Co se stane s nálezy, které jste právě v Kuněticích objevili?

Nálezy poputují do Východočeského muzea v Pardubicích, kde nejdříve všechny nálezy prozkoumáme a určíme i možné deformace a nemoci nalezených koster.

Než se ale nálezy dostanou do Východočeského muzea v Pardubicích, můžete se na ně zajet mrknout do Kunětic a dát si k tomu třeba i dobrou zmrzlinu.

LEAVE YOUR COMMENT

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *