Home Události HROZBA EVAKUACE PARDUBIC JE TÉMĚŘ U KONCE

HROZBA EVAKUACE PARDUBIC JE TÉMĚŘ U KONCE

HROZBA EVAKUACE PARDUBIC JE TÉMĚŘ U KONCE
199
0

Nebezpečný pyrotechnický průzkum u Parama, který začal v březnu loňského roku, je u konce. V následujících týdnech je v plánu ještě průzkum na povrchu a v otevřených příkopech. Tady už je riziko exploze při nálezu nevybuchlé munice z období druhé světové války, kvůli kterému hrozila Pardubicím evakuace, velmi malé.

Průzkum je součástí dostavby nadjezdu a mimoúrovňové křižovatky. Při rozšiřování nadjezdu nad železniční tratí museli pyrotechnici prozkoumat lokalitu, která byla za 2. světové války cílem několika náletů. Podle odborníků se tak na místě mohlo nacházet i několik desítek nevybuchlých leteckých pum. Nejdříve pyrotechnici prováděli průzkum v hloubce čtyř metrů, pak provedli až dvanáctimetrové průzkumné sondy. Nevybuchlou munici ale naštěstí nenašli.

„Podle původních odhadů byla pravděpodobnost nálezu nevybuchlé munice a z toho plynoucích opatření, včetně evakuace, relativně vysoká. Chci proto poděkovat všem, kteří se na přípravách těchto mimořádných opatření podíleli. Stejně tak obyvatelům Pardubic, kteří se aktivně zajímali, co v takové chvíli dělat. Bylo patrné, že případná opatření při nálezu munice berou jako nutnost, kterou by bylo třeba tolerovat,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Pro obyvatele tak končí hrozba možné evakuace, která by byla velice náročná, protože by se týkala lidí v okruhu 1100 metrů od místa nálezu. To by zahrnovala i samotné centrum města. Oddychne si i krizový štáb- ten byl po celou dobu připraven k zajištění evakuace, která by zahrnovala nejenom obyvatele a obytné budovy, ale také několik nákupních center, vlakové nádraží a mezinárodní letiště.

foto: Město Pardubice

LEAVE YOUR COMMENT

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *