Home Politika AŽ ŠEST MILIARD NA ROZVOJ. PARDUBICE A HRADEC SE SPOJÍ V BOJI O DOTACE

AŽ ŠEST MILIARD NA ROZVOJ. PARDUBICE A HRADEC SE SPOJÍ V BOJI O DOTACE

AŽ ŠEST MILIARD NA ROZVOJ. PARDUBICE A HRADEC SE SPOJÍ V BOJI O DOTACE
267
0

Pardubice, Hradec Králové a dalších více než 140 měst a obcí v obou krajích mohou získat část z šestimiliardového balíku peněz, které jsou určeny na rozvoj východočeského regionu. O peníze mohou žádat i školy a soukromé subjekty.

Nové cyklostezky, dopravní terminály, vozy městské hromadné dopravy či odborné učebny na školách. To je jen malá část z výčtu účelů, na které mohou instituce v Hradecko-pardubické aglomeraci čerpat peníze z nového programu Integrované územní investice (ITI), který vypsala Evropská unie.
„V těchto dnech intenzivně finalizuje dvouletá práce na dokončení Strategie integrované územní investice Hradecko-pardubické aglomerace. Projednání a schvalování tohoto zásadního dokumentu proběhne v polovině listopadu v zastupitelstvech krajských měst. Čerpat jeho prostřednictvím ale mohou i desítky dalších municipalit a subjektů ve vytyčeném území. Hlavním cílem setkání je proto poskytnout politickým zástupům měst a obcí i veřejnosti prostor seznámit se s nejdůležitějšími body tohoto dokumentu,“ vysvětlil manažer aglomerace Miroslav Janovský.
Integrovaná územní investice klade důraz na naplňování ucelených koncepcí daných oblastí. V úterý se proto sejdou v aule pardubické univerzity zástupci obou krajů, krajských měst, obcí a všech dotčených institucí, aby se seznámili se strategií pro čerpání evropských peněz. Přijít mohou i lidé z široké veřejnosti. Setkání začíná v 16 hodin.

„Školy chceme podpořit nejen prostřednictvím nákupu vybavení, ale také nezbytných rekonstrukcí odborných učeben – fyzikálních, chemických, počítačových nebo matematických, které napomohou budoucímu uplatnění absolventů na trhu práce.“ Martin Charvát, primátor Pardubic

„Typovými projekty pro uvedené oblasti jsou například systémy inteligentního řízení dopravy, výstavby dopravních terminálů či budování cyklostezek. Školy chceme podpořit nejen prostřednictvím nákupu vybavení, ale také nezbytných rekonstrukcí odborných učeben – fyzikálních, chemických, počítačových nebo matematických, které napomohou budoucímu uplatnění absolventů na trhu práce. V oblasti životního prostředí se zaměříme na dostavbu kanalizací a ochrany zdrojů pitné vody, vysoké školy zase posílí svoji spolupráci se soukromými firmami,“ nastínil primátor statutárního města Pardubice Martin Charvát.

První projekty mohou čerpat peníze z programu už v průběhu příštího roku, kdy budou také vypsány první výzvy. „Jistých“ už má Hradecko-pardubická aglomerace 3,5 miliardy korun, další navýšení balíku pak bude záležet na tom, jak úspěšné budou instituce při čerpání základní částky.

foto: Wikimedia commons

LEAVE YOUR COMMENT

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *